+48 662-916-727
+48 696-939-604
shop@ivemax.com
Dym z rury wydechowej - o czym może świadczyć? 0
Dym z rury wydechowej - o czym może świadczyć?

Dymi z rury wydechowej? Nawet jeśli nie jesteś ekspertem, na pewno domyślasz się, że to problem, którego nie należy lekceważyć. Co oznacza biały, czarny lub niebieski dym z rury wydechowej? Jakie mogą być jego przyczyny i jak poradzić sobie z tą usterką?

Kolor dymu z rury wydechowej a przyczyna problemu

Diagnozę problemu należy zacząć od dokładnego przyjrzenia się kolorowi dymu. Znaczenie ma również rodzaj paliwa: dym z rury wydechowej w dieslu może oznaczać coś zupełnie innego niż w przypadku aut napędzanych benzyną. Co może oznaczać dany kolor dymu z rury wydechowej?

Biały dym z rury wydechowej

Gdy z rury wydechowej wydobywa się biały dym, nie zawsze musi to być powodem do obaw. W niektórych przypadkach biały dym z rury wydechowej (w benzynie/dieslu) jest po prostu oznaką obecności skroplonej pary wodnej. Jest to normalne zjawisko szczególnie w warunkach zimowych, gdy włączany silnik musi się dłużej nagrzewać. Biały dym i woda z rury wydechowej – takie objawy nasilają się, gdy w powietrzu panuje duża wilgotność oraz gdy temperatura jest niska.

W niektórych sytuacjach warto jednak dokładniej przyjrzeć się problemowi. Co oznacza biały dym z rury wydechowej wydobywający się w dużych ilościach? Najczęściej źródłem problemu jest płyn chłodniczy – gdy dojdzie do uszkodzenia uszczelki, może się on przedostawać do komory spalania. Powodem do niepokoju powinien być też biały śmierdzący dym z rury wydechowej. Może to być objaw zapchanego katalizatora.

Czarny dym z rury wydechowej

Czarny dym z rury wydechowej w dieslu lub benzynie zazwyczaj bardzo niepokoi kierowców.  I słusznie – jest to nietypowa sytuacja nawet w dieslach, co do których panuje przekonanie, że muszą dymić. Czarny kolor dymu w rurze wydechowej może oznaczać różne problemy, w zależności od tego, czy samochód jest wyposażony w silnik Diesla, czy benzynowy:

  • Czarny dym z rury wydechowej – diesel: oznacza to, że w procesie spalania mieszanki paliwowej powstaje zbyt duża ilość sadzy. Źródłem problemu mogą być wtryskiwacze, pompa wtryskowa, turbosprężarka lub zawór ERG.
  • Czarny dym z rury wydechowej – benzyna: oznacza to, że w mieszance znajduje się zbyt duża ilość paliwa. W takiej sytuacji benzyna nie jest całkowicie spalana. Przyczyną takiego problemu mogą być uszkodzone wtryskiwacze lub sonda lambda, układ dolotowy, przepływomierz, czujniki MAP i MAF.

Niebieski dym z rury wydechowej

Niebieski dym z rury wydechowej pojawia się dość rzadko, więc zazwyczaj od razu zwraca uwagę właściciela samochodu. Czym jest najczęściej spowodowany? Przyczyny są takie same w przypadku silników benzynowych i silników Diesla. To zbyt duża ilość oleju silnikowego trafiająca do komory spalania. Jest to często związane ze zużyciem się zaworów oraz pierścieni tłokowych, a także z uszkodzeniem turbosprężarki lub odmy.

Na siwy lub niebieski dym z rury wydechowej przy odpalaniu warto zwrócić uwagę także przy zakupie auta. Jeśli oglądasz używany samochód i widzisz dym w kolorze siwym lub niebieskim, uważaj – to często oznaka znacznego zużycia silnika.

Dlaczego dymi z rury wydechowej? Postaw na dokładną diagnostykę

Niezależnie od tego, jaki jest kolor dymu z rury wydechowej, problemu nie powinno się bagatelizować. Dalsze korzystanie z samochodu w takiej sytuacji grozi uszkodzeniem układu spalania i silnika. Dymienie z rury wydechowej nie zawsze musi być oznaką poważnych uszkodzeń – czasami wystarczy dokładne wyczyszczenie odpowiednich elementów lub wymiana części na nowe. Pamiętaj jednak, by nie robić tego na własną rękę. Tylko diagnostyka przeprowadzona przez mechanika samochodowego pozwoli dokładnie ustalić źródło problemu i zaplanować dalszą naprawę.

Dym z rury wydechowej – jak sobie z tym poradzić?

Mechanik przeprowadzi diagnostykę nie tylko na podstawie koloru dymu z rury wydechowej. W zależności od rodzaju problemu, sprawdzi, jak działa silnik, układ wydechowy i inne elementy.

W przypadku białego dymu z rury wydechowej przy odpalaniu lub w trakcie jazdy sprawdza się:

  • poziom płynu chłodniczego i stan zbiornika płynu chłodniczego;
  • komorę silnika;
  • szczelność zbiornika paliwa;
  • szyjkę wlewu oleju.

W przypadku czarnego dymu z rury wydechowej ważne jest sprawdzenie:

  • ciśnienia w układzie paliwowym;
  • stanu spryskiwaczy;
  • działania sondy lambda;
  • napięcia w zapłonie;
  • stan filtra cząstek stałych.

Niebieski dym z rury wydechowej przy odpalaniu wymaga sprawdzenia:

  • oleju w układzie smarowania – możliwe, że trzeba będzie zastosować inny rodzaj;
  • ciśnienia sprężania w cylindrach silnika;
  • stanu silnika.

Naprawa w przypadku dymienia z rury wydechowej polega najczęściej na wymianie części na nowe. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Czasem pomaga czyszczenie poszczególnych elementów, np. pierścieni lub kanałów olejowych. Rozwiązaniem może być także zastosowanie lepszej jakości oleju silnikowego (syntetycznego zamiast mineralnego) lub dodatków do oleju.
Choć zużyty silnik czy uszkodzona turbosprężarka brzmią groźnie, przyczyna wydostawania się dymu z rury wydechowej może być mniej poważna. Nie zawsze musisz nastawiać się na wysokie koszty naprawy. Bardzo często wystarczy wymiana drobnych elementów, np. uszczelek.

Wszystkie potrzebne części Iveco Daily potrzebne do naprawy układu wydechowego, a także inne produkty: czujniki Iveco Daily, tłumiki Iveco Daily, łączniki elastyczne Iveco Daily i elementy montażowe.

Zobacz inne nasze wpisy blogowe

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium